Latvijas e-komercijas telpā darbojas vairāki simti e-veikalu, taču tikai dažus no tiem var uzskatīt par pircēju iecienītākajiem. Saskaņā ar dažādām aptaujām Latvijā labākie interneta veikali ir tikai daži, turklāt visiem zināmi.

Lai saprastu, kurš no internetveikaliem uzskatāms par labāko ir vērts tos iedalīt vairākās kategorijās: elektrotehnika, apģērbi un apavi, pārtika, preces bērniem, auto rezerves daļas, skaistumkopšana, biļešu tirdzniecība internetā.

Apģērbus un apavus Latvijas iedzīvotāji, lielākoties, pērk ārzemju interneta veikalos, taču ir arī tādi, kas dod priekšroku vietējiem veikaliem vai ārvalstu e-veikalu filiālēm Latvijā. Elektrotehniku pērk, galvenokārt, 4 veikalos – 1a, 220.lv, RD electronics un Xnet, bet, ja skatās ārzemju veikalus, tad arī ali express un amazon.

Pārtiku un saimniecības preces visērtāk ir pirkt nuko.lv (piegāde visā Latvijā), bet Rīgas iedzīvotājiem ir vērts apmeklēt arī rimi.lv un Maximai piederošo barbora.lv. Kad vajadzīgas biļetes uz konkrētu pasākumu, atliek skatīties ar kuru biļešu pārdevēju ir noslēgts sadarbības līgums. Praksē Latvijā darbojas trīs uzņēmumi – bezrindas.lv, bilesuparadize.lv un bilesuserviss.lv. Visi tie ir puslīdz vienādi, bet bezrindas.lv parasti prasa mazāku komisijas maksu par biļešu pārdošanu. Auto rezerves daļas turpretim ir vērts skatīties trīs vietās – gross.lv, autorezervesdalas24.lv, trodo.lv un eoltas.lv. Piedāvājums visos četros ir puslīdz vienāds un jāskatās, cik konkrētā detaļa izmaksās un, kur tā būs ātrāk pieejama. Preces bērniem turpretim vērts meklēt 220.lv, pirkumins.lv un 1a.lv.

Interneta veikalu izvērtēšanas procesa laikā ir vērts pievērst uzmanību vairākiem faktoriem:

  • mājas lapas uzskats un uzticamība;
  • preces cena un piegādes termiņi (zemāka cena, ātri piegādes termiņi, iespēja izvēlēties piegādes laiku);
  • piegādes izmaksas (lielākajiem internetveikaliem ir zemākas piegādes cenas);
  • apmaksas iespējas (skaidrā naudā, ar pārskaitījumu, citi apmaksas veidi);
  • atteikuma tiesības un garantijas (14 dienu atteikuma tiesības, 2 gadu garantija – likumā noteiktais minimums);
  • atsauksmes internetā;
  • lietotāju atbalsts (čatā, pa telefonu);
  • bezmaksas preču atgriešanas iespēja (parasti atgriešana jāapmaksā pircējam);
  • atlaides un kuponi (visiem patīk akcijas preces un atlaides).

Vairumā gadījumu pircēji izvēlas pirmajā reizē maksāt skaidrā naudā vai caur Paypal. Ja sadarbība ir izdevusies teicama, otrā reizē jau var maksāt ar bankas pārskaitījumu pirms preces saņemšanas. Šis ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ tiem tirgotājiem, kas Latvijā darbojas jau ilgstoši ir būtiskas priekšrocības. Pircēji viņiem uzticas un ir gatavi tērēt daudz vairāk naudu un interneta veikals ir ieguvējs.

Interneta veikalu vidū konkurence ir gana sīva un būtībā mums ir 2 tirgus līderi. Pēc apjoma tie ir 220.lv (pieder lietuviešiem) un 1A.lv (pieder somiem). No latviešiem piederošiem internetveikaliem pat būtu ģrūti nosaukt vienu galveno uzvarētāju. Pirms 1a.lv pārdevās KSenukai grupai devām priekšroku 1A, bet tagad vairs nav tāds viens favorīts un katru reizi tiek izvēlēts cits piegādātājs.

Pirkt.lv sadaļā Veikali ir apkopoti Latvijas labākie interneta veikali un katram apmeklētājam ir iespēja pievienot atsauksmes par veikaliem. Iespējams, ka tuvākajos gados e-veikalu skaits būtiski samazināsies, jo pieaugošā konkurence ar ārvalstu e-komercijas pārstāvjiem piespiedīs tos konsolidēties līdzīgi kā tas jau ir noticis lielajās Eiropas valstīs un ASV.