2021. gada 5. februārī Ministru kabinets apstiprināja grozījumus rīkojumā par ārkārtas situācijas izsludināšanu, atceļot tirgojamo preču ierobežojumus daudzos pārtikas un higiēnas preču veikalos jau no 8. februāra.

Plānots, ka jau no pirmdienas veikali, kur tirgo pārtiku vai higiēnas preces ne mazāk kā 70% no sortimenta drīkstēs pārdod arī jebkādas citas preces, t.sk. nepārtikas preces.

Lielākie ieguvēji no atvieglotajiem tirdzniecības ierobežojumiem būs lielie ārvalstu mazumtirdzniecības uzņēmumi – Maxima un Rimi, kas koncentrējas uz pārtikas preču tirdzniecību, taču to klāstā  ir arī rūpniecības preces. Apģērbs, elektronikas preces, auto rezerves daļas un aksesuāri, sporta preces, kancelejas preces skolai un birojam – šie ir tikai daži no preču veidiem, ko pārdod lielie tirdzniecības centri. Līdz ar jaunajiem noteikumiem viņi varēs preču  klāstu vēl vairāk paplašināt, lai nodrošinātu plašāku piedāvājumu. Savukārt  mazajos pārtikas veikalos jau tradicionāli nepārtikas preču klāsts ir bijis ļoti ierobežots.

Visās tirdzniecības vietās turpmāk papildus drīkstēs tirgot arī elektropreču aksesuārus (vadus, pagarinātājus, lādētājus), līdzekļus kaitēkļu iznīcināšanai un stādīšanai un sēšanai nepieciešamās sēklas, sīpolus, stādus, dēstus, gumus, substrātus un materiālus augsnes uzlabošanai.

Apmeklētājiem atvērtas būs arī grāmatnīcas, kas iepriekš sūdzējās par iespēju bankrotēt, ja tuvākajā laikā netiks noņemti ierobežojumi tirdzniecībai klātienē.

Jauni nosacījumi tirdzniecībai klātienē:

  • Tirgus paviljoniem un veikaliem jākontrolē apmeklētāju plūsma, nodrošinot katram vismaz 25 m2 lielu platību. Apmeklētāju kontroles nolūkos tirdzniecības centros jāievieš iespēja iepirkties tikai tiem, kam ir iepirkumu ratiņi, grozi vai speciālie komersanta nodrošinātie iepirkumu maisi.
  • Tirdzniecības centriem, kuru platība ir vismaz 1500 m2 ir jānodrošina apmeklētāju skaita elektroniska kontrole.
  • Iepirkšanās atļauta tikai pa vienam. Papildus līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam. Cilvēkiem, kam nepieciešams asistents, var iepirkties pa divi.
  • Tirgotājiem aizliegts reklamēt iepirkšanās akcijas.
  • Tirdzniecības ierobežojumus kontrolēs PTAC, policija un pašvaldības policija. Par noteikumu neievērošanu veikalus var slēgt uz laiku līdz 7 dienām.
  • Visi pārējie nepārtikas preču veikali – būvmateriālu tirdzniecības centri, elektronikas un apģērba veikali joprojām paliks apmeklētājiem slēgti.
  • Visas e-komercijas tirdzniecības platformas un interneta veikali varēs turpināt strādāt tāpat kā līdz šim. Arī pasūtījumu pieņemšana pa telefonu un preču izsniegšana uz vietas joprojām būs atļauta. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji varēs turpināt izmantot iespējas iepirkties internetā Aliexpress vai jebkurā citā interneta veikalā tiešsaistē.

Avots