No 2021. gada 1. marta Latvijā varētu tikt atļauts mazajiem veikaliem, ar platību līdz 300 m2 (ārpus tirdzniecības centriem), atsākt darbību, liecina Ekonomikas ministrijas paziņojumi. Tiesa, šai iniciatīvai vēl pretojas Veselības ministrija, kas vēlas maksimāli ierobežot cilvēku pulcēšanos lai mazinātu epidemioloģiskos riskus. Gala lēmums vēl 25. februārī jāpieņem Ministru kabinetam.

Darba devēju konfederācija un tirdzniecības pārstāvji jau ir vairākkārt aicinājuši atļaut tirdzniecību klātienē, bet bez panākumiem. Šobrīd, kad izskan paziņojumi, kad pēc aptuveni mēneša COVID-19 pacientu skaits varētu divkāršoties, izplatoties Anglijas tipa vīrusa paveidam, liekas, ka valdība grib parādīt labo gribu un atvērt veikalus uz dažām dienām, nedēļām, lai pēc tam tos atkal aizvērtu.

Jāatgādina, ka šobrīd Latvijā strādā tikai pārtikas preču veikali, pasts, benzīntanki, kā arī atsevišķi nepārtikas preču veikali, kur tiek pārdotas sēklas, pavasara darbiem nepieciešamās preces, higiēnas preces un citi sīkumi. Absolūti lielākā daļa nepārtikas preču veikalu ir slēgta vai tirgo ļoti ierobežotu preču skaitu.

Šajā stāstā izņēmums ir lielie pārtikas mazumtirdzniecības veikali, kur tiek tirgota galvenokārt pārtika, taču arī daudzas rūpniecības preces. Visas lielās pārtikas mazumtirdzniecības ķēdes var tirgot praktiski jebkādas preces, kas ļauj palielināt to peļņas rādītājus.

Paredzams, ka tirdzniecības atvieglojumi mazajiem veikaliem nāks kopā ar dažādiem papildus ierobežojumiem, kas attieksies uz cilvēku skaitu veikalā, distancēšanās noteikumu ievērošanu, stingrākas higiēnas prasības un citiem noteikumiem. Tas ļautu iedzīvotājiem iegādāties dažādas nepārtikas preces, kas lielajos pārtikas veikalos nav pieejamas, bet interneta veikalos netiek pasūtītas. Vienlaikus jāatgādina, ka ikvienam joprojām ir iespēja pasūtīt visdažādākās preces tiešsaistē, piemēram, Xnet Latvijā vai no ārzemēm, piemēram, Aliexpress veikala. Lai arī piegāde aizņem noteiktu laiku, tas tomēr ļauj izvairīties no kontaktēšanās ar citiem cilvēkiem un mazina epidemioloģiskos riskus.