Jau ilgāku laiku viens no pasaules lielākajiem interneta veikaliem ir pilnībā aizliedzis viltotu preču pārdošanu un rūpīgi seko, lai pārdevēji ievērotu šo noteikumu. Tā kā Aliexpress ir populāra e-komercijas platforma un tajā darbojas tūkstošiem dažādi tirgotāji, tad reizēm tur var atrast arī mazāk godīgus pārdevējus. Ja vēlaties atrast 100% oriģinālas preces ir vērts sekot līdzi dažiem vienkāršiem nosacījumiem:

  • Cena – ja preces norādītā cena ir būtiski zemāka nekā piedāvā pats ražotājs oficiālos veikalos citur, pastāv iespēja, ka prece ir pakaļdarinājums. Lielo izpārdošanu laikā daudzām precēm ir īpaši izdevīgi piedāvājumi un šādās reizēs cena nebūs labākais kritērijs. Turpretim ikdienā būtiska cenas atšķirība ir ļoti labs indikators, izņemot gadījumus, kad konkrētais tirgotājs vēlas pārdot noliktavas atlikumus un ir gatavs būtiski samazināt cenas.
  • Pārdoto preču apjoms – pievērsiet uzmanību, cik daudz preces tirgotājs ir pārdevis un, cik ilgu laiku darbojas Aliexpress platformā. Ja precēm nav atsauksmes vai pārdevējs ir sācis strādāt ļoti nesen, pastāv iespēja, ka prece ir viltota.
  • Oriģināls – lielākajai daļai Aliexpress oriģinālo zīmolu preču nosaukumā ir minēts termins “original”. Ievietojot šo vārdu nosaukumā pārdevējs sevi pakļauj papildus kontrolei un pievērš sev lielāku uzmanību. Krāpnieki parasti cenšas darboties klusām, visu ātri iztirgot un slēdz veikalu.
  • Zīmols foto un zīmola vārds nosaukumā – arī šīs ir labas pazīmes, ka tiek tirgota oriģināla prece, taču nedrīkst piemirst pārbaudīt cenu un pārdevēja darījumu vēsturi.
  • Vai prece ir līdzīga oriģinālam – reizēm pārdevēji tirgo preces, kas ir ļoti līdzīgas oriģināliem zīmoliem, taču nenorāda to nosaukumā. Šādus pakaļdarinājumus var atpazīt tikai pēc izskata. Jau atkal, ja izskatās pēc oriģināla, bet cena ir ļoti zema, tas, visticamāk, ir apzināts pakaļdarinājums.

Ko darīt, ja es esmu nopircis oriģināla pakaļdarinājumu?

Neoriģinālu zīmolpreču iegādei ir divi aspekti. Pirmkārt, sekas, ko tas rada Jums kā pircējam un sekas, ko tas rada pārdevējam, kas darbojas Aliexpress platformā.

Sekas pārdevējam

Ja esat iegādājies oriģinālas zīmola preces pakaļdarinājumu, informējiet par to Aliexpress administrāciju. Viņi šādus ziņojumus ņem ļoti nopietni. Veikals tiks pārbaudīts un, ja aizdomas apstiprināsies, tas tiks slēgts.

Papildus tam Jūs, visticamāk, saņemsiet atpakaļ savu samaksāto naudu, pie nosacījuma, ka būsiet ziņojis saprātīgā termiņā. Saņemto preci varēsiet paturēt savā lietošanā.

Sekas pircējam

Saskaņā ar Latvijas likumiem, viltotu zīmolu preču iegāde ir aizliegta. Katru gadu muita konfiscē tūkstošiem viltotu preču sūtījumu. Daļu sūta juridiskas personas un tās ir paredzētas tirgošanai Latvijā vai ārzemēs. Citas preces tiek konfiscētas privātpersonām. Abos gadījumos var iestāties kriminālatbildība un ir jāmaksā soda nauda.

Pieņemot, ka apzināti vai neapzināti pasūtat viltotas preces no ārzemju interneta veikaliem, rēķinieties ar iespējamām negatīvām sekām. Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta sniegto informāciju par šādiem pārkāpumiem tiek piemērots sods – brīdinājums vai naudas sods līdz 2000 EUR. Papildus tam preces saņēmējam ir arī jāapmaksā preces iznīcināšanas izdevumi.

Protams, ne visas viltotās preces tiek pārķertas muitā vai pastā un daļa nonāk pie to pasūtītājiem – fiziskām vai juridiskām personām, taču tas nav labi.

Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs regulāri ziņo, ka no apgrozības tiek izņemtas preces, kas neatbilst kvalitātei un rada riskus patērētājiem. Iegādājoties viltotas preces, pastāv risks, ka prece ir izgatavota no nekvalitatīvākiem vai pat veselībai kaitīgiem materiāliem. Šis apsvērums ir sevišķi būtisks, ja tiek pirktas rotaļlietas bērniem vai citi produkti, kas tiek regulāri aptaustīti.

Vai Latvijā bieži tiek pārdotas viltotas preces?

Jā, Latvijā līdzīgi kā citās Eiropas valstīs viltotu preču tirdzniecība ir samērā izplatīta. Saskaņā ar statistiku, 2019. gadā tikai trīs preču grupu  – kosmētikas, higiēnas preču un medikamentu viltota tirdzniecība Latvijā radīja zaudējumus oriģinālo preču ražotājiem 33 miljonu eiro apmērā. Viltojumi bērnu preču un spēļu tirdzniecībā rada 3 miljonu eiro lielus zaudējumus.

Tas, vai pircēji būtu pirkuši šīs pašas preces par oriģinālo cenu ir cits jautājums. Pat, pieņemot, ka daļa to nedarītu tāpat tiek nodarīti miljoniem eiro lieli zaudējumi.