de Iepērkoties Aliexpress PVN Latvijā nebūs jāmaksā un deklarācijas nevajadzēs

No 2021. gada 1. jūlija ir spēkā stājusies jauna kārtība, kas nosaka, ka par visām precēm, kas tiek ievestas no valstīm ārpus ES ir jāmaksā PVN. Tas attiecas arī uz interneta veikalu Aliexpress, taču ir kāda nianse.

(*Piemērs – PVN tiek aprēķināts uzreiz.)

Aliexpress ir reģistrējies ES kā importa vienas pieturas veikals (“Import-One-Stop-Shop”, IOSS) un saņēmis IOSS numuru. Tas nodrošina, ka platforma var iekasēt PVN jau pirkuma veikšanas brīdī. Lai prece bez problēmām šķērsotu Latvijas muitu IOSS numuram ir jābūt norādītam uz paciņas.

Ko tas nozīmē pircējiem, vai būs jāpilda deklarācijas un jāmaksā nodoklis muitā?

Pircējiem Latvijā jaunā kārtība nozīmē, ka PVN būs jānomaksā uzreiz Aliexpress platformā, pie nosacījuma, ka pirkuma vērtība kopā ar piegādi nepārsniedz 150 EUR.

Ja 150 EUR slieksnis tiek pārsniegts, Latvijā būs jāmaksā gan PVN, gan muitas nodoklis (tāpat kā iepriekš). Papildus informāciju par muitas nodokli un tā aprēķināšanas iespējām varat atrast šajā sadaļā.

Papildus tam par pirkumiem vērtībā virs 150 EUR (ieskaitot piegādes izmaksas) būs arī jāsniedz deklarācijas VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Ko darīt, ja muitā prasa maksāt PVN, lai arī to samaksāju iepērkoties?

Reti, taču pastāv iespēja, ka tirgotājs nenorāda IOSS numuru uz paciņas. Ja tas notiek, saņemsiet paziņojumu, ka ir jāveic PVN nomaksa. Pierādīt savu taisnību muitniekiem nevarēsiet ne ar kādiem dokumentiem. Nodoklis vienkārši ir jāsamaksā.

Nākamais solis ir pieprasīt PVN atmaksu no Aliexpress platformas.

E-komercijas platforma ir norādījusi, ka šādās reizēs ir jāsazinās ar tās klienta atbalsta speciālistiem. Lai process būtu raitāks neapstipriniet, ka esat saņēmuši pirkumu līdz brīdim, kamēr PVN maksājumu neesat atguvuši. Ja termiņš iet uz beigām, atveriet strīdus procedūru (“Open Dispute).

Vajadzības gadījumā jau iepriekš varat sazināties ar konkrētās preces pārdevēju un izstāstiet savu situāciju. Iespējams, pārdevējs arī nāks talkā un palīdzēs atrisināt šādu situāciju.

Vai iepērkoties Aliexpress ar piegādi no ES valstīm PVN ir jāmaksā?

Situācijās, kad prece jau atrodas kādā no ES valstīm (noliktavā), PVN par to jau ir nomaksāts. Ja iepērkoties izvēlaties preču piegādi no Vācijas, Čehijas, Spānijas, Polijas vai kādas citas ES valsts, tad PVN būs jau iecenots preces cenā.

Tas nozīmē, ka maksājuma veikšanas brīdī pie preces cenas nebūs redzama PVN (VAT) sadaļa (skat. attēlu augšā).

Iepērkoties ar piegādi no ES valstu noliktavām piegāde ir ātrāka, bet preces cena nereti ir augstāka. Iepērkoties ar piegādi no Ķīnas, pat pieskaitot papildus 21% preču vērtība nereti ir zemāka. Ja nav jāsteidzas, ir vērts ietaupīt.