Muitas nodeva no Aliexpress

2021. gadā visām precēm, kas tiek sūtītas uz Latviju no valstīm, kas atrodas ārpus ES un Eiropas ekonomiskās zonas ir spēkā īpaši noteikumi. Tā kā vairums preču aliexpress interneta veikalā tiek sūtītas no Ķīnas pircējiem pie noteiktas preces vērtības (150 EUR, ieskaitot piegādi) ir jāmaksā muitas nodeva.

Kad ir jāmaksā muitas nodoklis?

Muitas nodevas slieksnis ir pietiekami liels, lai, iepērkoties Aliexpress, vairumam Latvijas iedzīvotāju tas neradītu problēmas. Tajā pašā laikā ir reizes, kad par to ir jāaizdomājas. Jauns telefons, dārgāka elektrotehnika vai lielāks sūtījums ar daudzām, šķietami lētām precēm no viena pārdevēja. Situācijas ir dažādas, bet reizēm var nākties maksāt muitas nodokli.

Muitas nodeva no Aliexpress (Ķīna) sūtītām precēm tiek aprēķināts, ja to cena (kopā ar piegādes un apdrošināšanas izmaksām) pārsniedz 150 eur.

Muitas nodoklis ir jāmaksā vienmēr, ja pasūtat uz Latviju smaržas, alkoholu un tualetes ūdeņus. Tabakas izstrādājumu imports ir aizliegts.

Muitas nodoklis precēm no Ķīnas

Ievadmuitas nodoklis precēm tiek aprēķināts pēc speciālas tabulas un katrai preču grupai var tikt piemērota atšķirīga likme. Muitas nodeva, sūtot no Aliexpress, var būt robežās no 0% līdz pat 17%. Vairumam preču tas nepārsniedz 10%.

Jūs varat atrast precīzu nodokļa likmi ES tarifu datu bāzē šeit. Vispirms sadaļā “Find My Product Code” (Atrast mana produkta kodu), ierakstiet sava sūtījuma nosaukumu. Pēc tam nokopējiet kodu un ielieciet sadaļā – “Product Code“, bet kā valsti norādiet Ķīna.

Svarīgi: Par precēm, kas sūtītas no valstīm ārpus ES ir jāmaksā PVN. Agrāk PVN nebija jāmaksā līdz 22 EUR, bet šobrīd PVN tiek aprēķināts jau no pirmā centa. Par precēm vērtībā līdz 150 EUR Aliexpress iekasēs PVN nodokli uzreiz pirkuma brīdī un vēlāk to iemaksās Latvijas budžetā. Saņemot preci, pircējam nekas papildus nebūs jāmaksā. Arī deklarāciju aizpildīšanai EDS būtu jāizpaliek. 

Kā notiek muitas nodevas apmaksa?

No 2019. gada 1. oktobra Latvijā ir spēkā jauna kārtība, kas paredz, ka privātpersonām ir iespējams segt muitas nodokli divos veidos:

  1. Pirmais prasa salīdzinoši lielāku piepūli un paredz, ka privātpersona reģistrējas EMDAS sistēmā no jebkura datora caur VID EDS  vai Latvija.lv saņemot pagaidu EORI numuru. Kad esat saņēmuši pieeju un aizpildījuši deklarācijas, ir jāapmaksā muitas nodoklis par precēm no Aliexpress cenā virs 150 eur. Pēc samaksas veikšanas, izdrukājiet apstiprinājumu un dodieties uz Latvijas Pastu saņemt savu sūtījumu.

    Vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem EMDAS var noformēt, ja tās svars nepārsniedz 1000 kg, bet cena 1000 eur. Ja uz sūtījumu attiecas kādi īpaši normatīvajos aktos noteikti ierobežojumi ar vienkāršoto deklarāciju  nepietiks.

  2. Otrs risinājums ir daudz vienkāršāks un paredz pilnvarot Latvijas Pastu vai citu brokeri, piemēram, DHL veikt atmuitošanas darbības jūsu vietā. Atkarībā no darījuma vērtības, Latvijas Pasts par atmuitošanu privātpersonām prasa no 3,50 eur. Lai apmaksātu PVN Latvijas pasts ir izveidojis speciālu lietotni, kas ļauj to paveikt ar dažiem klikšķiem.

Uz juridiskām personām attiecas tā pati kārtība, taču nedaudz atšķiras pieteikšanās process EMDAS sistēmai un sadarbība ar Latvijas Pastu.

Svarīga informācija par viltotām zīmolu precēm

Iepirkšanās internetā ir izdevīga, taču pastāv risks nopirkt pakaļdarinājumus. Šādu preču kvalitāte mēdz būt sliktāka, taču tas nav galvenais. ES ietvaros ražotāji ir panākuši likumu pieņemšanu, kas paredz sodīt pircējus (arī Latvijā) par viltotu zīmola preču iegādi.

Atpazīt viltotas preces var pēc to cenas, kas parasti ir daudz zemāka nekā oriģināliem. Ja šādas preces tiek aizturētas muitas kontrolē, paraugi var tikt nodoti ekspertīzes veikšanai zīmola īpašnieku pārstāvjiem vai oriģinālo preču ražotājiem. Viltota prece tiek automātiski konfiscēta un iznīcināta (sedz zīmola īpašnieks). Privāpersonas par šādu preču iegādi var saņemt naudas sodu (70 eur – 350 eur). Juridiskām personām sekas ir lielākas (sods 700 eur – 7100 eur). Tas nozīmē, ka katrs pircējs ir atbildīgs par saviem lēmumiem un nepārdomāta rīcība var novest pie nevēlamām (dārgām) sekām. Lai pasūtīšana no aliexpress nebeigtos ar nepatīkamiem pārsteigumiem, nemēģiniet sūtīt no turienes slavenu zīmolu preces.

Secinājumi par muitas nodevām

Precēm vērtībā virs 150 EUR, iekļaujot piegādes, apdrošināšanas un citas izmaksas, kas saistītas ar preces nogādāšanu Latvijā būs jāmaksā muitas nodoklis. Katrai preču grupai ir spēkā atšķirīga likme, līdz ar to nodokļa likmi iepriekš nevar paredzēt. Precīzu ievadmuitas nodevas likmi no Ķīnas varat aprēķināt ES tarifu datu bāzē (skat. iepriekš). Savukārt pakaļdarinājumu iegāde, lai arī vilinoša, var izmaksāt ļoti dārgi.

Muitas deklarācijas šobrīd ir iespējams iesniegt katram pašam, izmantojot VID EMDAS sistēmu. Mūsuprāt, vieglākais veids kā to izdarīt ir ļaut visu nokārtot Latvijas Pastam. Atmuitošana var aizņemt diezgan ilgu laiku un ērtāk ir šo pakalpojumu uzticēt muitas brokeriem, samaksājot par to taisnīgu maksu.