No 2021. gada 1. marta ES stājas spēkā jauna elektropreču energoefektivitātes norāžu sistēma, kas aizstās līdz šim vairāk kā 25 gadus pastāvošo.

Līdzšinēja energo- marķējuma sistēma ir izstrādāta skalā no G (ļoti neefektīva) līdz A+++ (maksimāli elektrību taupoša ierīce). Šāds marķējums ir ļāvis patērētājiem vieglāk izdarīt spriedumus par iekārtu elektrības patēriņu, taču laiks iet uz priekšu un tirgū parādās aizvien efektīvāka sadzīves tehnika un elektrotehnika.

Lai veicinātu nozares inovāciju, ES ir izlēmusi pilnība pārskatīt pašreizējo energo marķējumu sistēmu. Tā rezultātā līdz šim efektīvākie produkti, kas tika marķētas ar A+++ jaunajā sistēmā atbildīs B vai C klasei.

Izmaiņas attieksies uz 5 elektropreču grupām – ledusskapji, saldētavas, trauku mašīnas, veļas mašīnas un veļas žāvēšanas mašīnas, TV un elektroniskie displeji, gaismas avoti (spuldzes, LED).

Jaunā energo efektivitātes marķējuma uzlīmes paraugs. Avots: label2020.lv

Paredzams, ka sākotnēji jaunā sistēma radīs patērētājiem daudz neskaidrības, taču laika gaitā tas ļaus izveidot vēl efektīvās elektroierīces mājai un profesionālai darbībai. Atrast ierīces pat ar A klases marķējumu sākotnēji kļūs grūtāk. Tā vietā patērētājiem būs jāskatās uz ierīču kopējo enerģijas patēriņu gada laikā, kas tiks attēlots ar uzlīmēm uz katras no ierīcēm.

Kad tiks ieviesta jaunā energo efektivitātes marķējuma sistēma?

Izmaiņas elektropreču marķēšanā stāsies spēkā 2021. gada 1. martā. Preču tirgotājiem un izplatītājiem tiek papildus dotas 14 darba dienas, lai atjauninātu marķējumu. Vēlākais 2021. gada 18 martā visām elektro ierīcēm, kas tiek tirgotas ES būs jābūt marķētām saskaņā ar jaunajām prasībām.  Šis nosacījums attiecas uz tirdzniecības vietām klātienē un tiešsaistē. Tas nozīmē,  ka ikviens interneta veikals Latvijā, kas tirgo elektropreces būs spiests veikt būtiskas izmaiņas savās datu bāzēs, kā arī veikt elektropreču pārmarķēšanu.

Šobrīd gan nav skaidrs, kas notiks ar elektro precēm, ko privātpersonas iegādājas privātām vajadzībām ārpus ES, piemēram, Aliexpress, kur tiek tirgotas visdažādākās elektropreces. Daudzas no precēm var atrast arī  latviski Aliexpress katalogā.

Kādas būs galvenās izmaiņas jaunajā elektrības patēriņa sistēmā?

  • Jaunā skala būs robežās no A līdz G;
  • Uz elektroprecēm, uzlīmes centrālajā daļā, būs enerģijas patēriņa marķējums.
  • Uz elektroprecēm būs uzlīme, kurā attēlota piktogramma, kas informēs par preces galvenajām īpašībām.
  • QR kods, kuru noskanējot varēs iegūt informāciju no ES vienotās datu bāzes. Šeit tiks reģistrētas visas preces, kas ietilpst kādā no iepriekš minētajām 5 grupām.

Jauno energo efektivitātes marķējumu ieviešanas kontroli Latvijā veiks Patērētāju tiesību un aizsardzības centrs (PTAC). Vadlīnijas preču marķēšanai ir pieejamas PTAC mājaslapā.

Informācijas avoti