Brīdī, kad valstī izsludināta ārkārtas situācija un liela daļa kopā ar bērniem dzīvo un strādā no mājām joprojām ir daudzas neskaidrības. Viena no tām ir – vai pasūtot preces internetveikalā no Latvijas vai Ķīnas aliexpress var inficēties ar koronavīrusu COVID-19? Īsā atbilde – riski ir mazi, skaidrojums turpinājumā.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju, Latvjas pasts ziņo, ka “iespēja inficēties no pasta sūtījumiem ir maza, un uz pasta sūtījumiem nekādi ierobežojumi neattiecas, tāpat nav saņemtas nekādas starptautiskas indikācijas, ka pastāvētu šāds risks.”

Cik liela ir inficēšanās iespēja ar pasta sūtījumiem?

Latvijas pasts un Slimību profilakses centrs saka, ka iespēja inficēties ar COVID-19 no pasta sūtījumiem ir zema. Kāds ir pamatojums?
  • Visi no ārvalstīm ienākošie sūtījumi tiek turēti karantīnā 72 h, t.i. īpašās teltīs ārpus darba telpām un bez saskarsmes ar darbiniekiem. [Skaidrojums –  saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm vīruss uz kartona var dzīvot dažas stundas, maks. pāris dienas.]
  • Latvijas Pasta darbinieki nenāk uz darbu slimi (tas tiek kontrolēts);
  • Latvijas Pastā sūtījumi tiek pieņemti, šķiroti un ievietoti sūtījumu pastkastē ar cimdiem;
  • Kurjeri un pastnieki izmanto sejas aizsargvairogus;
  • Pastnieki ir nodrošināti ar dezinfekcijas līdzekļiem individuālai lietošanai.
  • Latvijas Pasts uzglabā saņemtos sūtījumus 60 dienas (iepriekš 10 dienas).

Papildus tam – sūtījumi no Ķīnas un citām valstīm ārpus Latvijas mēro garu ceļu. No Aliexpress šis laiks nereti ir 2, 3 un pat vairāk nedēļas.

Kādi ir papildus riski un, ko es varu darīt?

  • Latvijas Pasts nekontrolē tipogrāfijas Latvijā vai citus uzņēmumus un to darbiniekus. Līdzīgi arī pārtikas veikali un benzintanki nekontrolē savus piegādātājus un neviens nevar pilnībā izkontrolēt, vai visi ievēro drošības prasības.
  • Lai palielinātu savu aizsardzību, Latvijas Pasts iesaka lietotājiem pašiem dezinficēt savas pastkastītes līdzīgi kā uzņēmums dezinficē savus pakomātus.
  • Mazgājiet rokas, ievērojiet 2 metru distanci, lieki netiecieties ar citiem cilvēkiem.
  • Ja nejūtaties droši, ka ārzemju sūtījumiem var iet pakaļ uzreiz, Latvijas Pasts tos ļauj saņemt 60 dienu laikā. Tas ir daudz vairāk kā nepieciešams, lai vīrusi ietu bojā uz kartona virsmām.

COVID-19 ir nopietns pārbaudījums, bet dzīve tādēļ pilnībā neapstājas. Ja vēlaties iepirkties ārzemēs, varat to darīt. Latvijas Pasts veic nepieciešamos piesardzības pasākumus, lai pasargātu savus klientus, līdzīgi kā to dara pārtikas veikali un citi komersanti.