No 2021. gada 1. janvāra maksājumi par precēm un pakalpojumiem internetā kļūs vēl drošāki paredz ES Otrās Maksājumu pakalpojumu direktīvas (PSD2) regulatīvie standarti, kuru ieviešana notiks centralizēti visā ES vienlaikus, ziņo Finanšu nozares asociācija.

PSD2 direktīvas ieviešana paredz, ka tirgotājiem internetā turpmāk būs jāizmanto stingrā autentifikācija. Situācijās, kad pircējs norēķiniem internetā izmanto bankas maksājumu karti (debetkarte vai kredītkarte) papildus kartes datu ievadīšanai būs nepieciešama arī autentifikācija ar SMART ID, kodu kalkulatoru vai biometriskajiem datiem.

Nav noslēpums, ka tieši zagti maksājumu karšu dati jau gadiem ir bijis viens no galvenajiem privātpersonu līdzekļu izkrāpšanas veidiem. Līdz ar izmaiņām droši pirkumi internetā tiks pilnībā nodrošināti arī tiem iedzīvotājiem, kas pieraduši pirkumiem izmantot kredītkarti. Pat situācijās, kad kredītkaršu informācija tiks nozagta (nozagta karte, nokopēta kartes informācija) ar to nebūs pietiekami, lai veiktu pirkumus internetā, jo papildus būs jāveic pirkuma autentifikācija ar kredītiestādes izdotajiem autentifikācijas līdzekļiem. Būtiski atzīmēt, ka risks nopludināt kartes maksājumu datus svešām personām bija ne tikai tiem, kas iepērkas internetā, bet arī tiem, kas iepērkas veikalos, sabiedriskās ēdināšanas iestādes vai izklaides vietās klātienē. Jebkurā brīdī, kad bankas karte tika iedota citai personai, tai varēja rasties izdevība datus iegaumēt vai nokopēt un vēlāk izmantot nelegālu pirkumu veikšanai.

Kā pārmaiņas maksājumu jomā ietekmēs pircējus Latvijā?

Latvijas interneta veikali, lielākoties,  jau ir ieviesuši drošu maksājumu principus un jaunā PSD2 direktīva neradīs būtiskus traucējumus norēķinu veikšanā. Lielākie grēkāži interneta norēķinos mēdz būt ārzemju veikali, kas pretēji prasībām nav veikuši uzlabojumus savās sistēmās. Situācijās, kad ārzemju interneta veikali nepieprasīs veikt autentifikāciju, maksājumu karšu izdevējs noraidīs darījumu.

Stingrā autentifikācija turpmāk būs jāveic šādos gadījumos:

  • visiem liela apmēra maksājumiem;
  • maksājumu kopējai vērtībai sasniedzot 100 eur;
  • ik pēc 5 nelieliem maksājumiem vai saskaņā ar citiem drošības algoritmiem.

Attiecībā uz regulāriem maksājumiem prasības nebūs tik stingras. Stingrā autentifikācija tiks prasīta tikai pirmajā reizē, bet katram nākamajam maksājumam pietiks ar bankas kartes datiem.

Ja maksājumu karte tiek izmantota regulāriem maksājumiem, tad turpmāk kartes pievienošanai šādam maksājumam pirmajā reizē notiks, piemērojot stingro autentifikāciju, savukārt sekojošiem darījumiem tā nebūs obligāta.

Kopumā jauno prasību ieviešana padarīs iepirkšanos drošāku visiem Latvijas iedzīvotājiem. Tiesa, lielākā daļa jau šobrīd iepērkas, izmantojot internetbankas autentficēšanās iespējas, nevis maksājumu kartes un izmaiņas vairumā gadījumu neatstās būtisku ietekmi uz iepirkšanās paradumiem.


Papildus informācija