Daļa Latvijas iedzīvotāju pēdējās dienās ir saņēmuši vai vēl saņems e-pastā viltus ziņu no krāpniekiem, kas izliekas par AS “Latvijas pasts” pārstāvjiem. Lieki piebilst, ka nokliksķinot uz vēstulē esošās saites – jūsu ierīce tiks inficēta vai arī tiks lūgts ievadīt kredītkartes datus. Abos variantos agri vai vēlu zaudēsiet naudu un, iespējams, arī ko svarīgāku.

Jūsu saņemtās vēstules teksts var atšķirties no augstāk redzamā.

Kā krāpnieki cenšas izlikties uzticami?

Pandēmijas apstākļos daudzi ir kaut ko pasūtījuši interneta veikalos Latvijā vai ārzemēs, piemēram, aliekspress. Arī tuvojoties Ziemassvētkiem un Black Friday sūtījumu skaits internetā tradicionāli pieaug. Tāpat no š.g. 1. jūlija par sūtījumiem no trešajām valstīm ir jāmaksā PVN, ja vien sūtītājs to jau nav iekasējis maksājuma saņemšanas brīdī. Vienlaikus daži vēstules saņēmēji var nopriecāties, ka saņems paciņu, kuru nemaz nav pasūtījuši. Vai kāds uzķersies? To mēs nezinām, bet ir jābūt piesardzīgiem.

Pievērsiet uzmanību vēstules ekrānšāviņam.

  • Pirmais, kas liek uzskatīt, ka vēstule ir viltojums ir tās sūtītāja adrese. Latvijas pasts nekad neko nesūtīs no šādiem šaubīgiem e-pastiem, bet tikai no @pasts.lv
  • Vēstulē ir ievietots arī foto attēls ar Latvijas pasta logo, kas var likt domāt, ka sūtītājs ir Latvijas pasts, bet neļaujiet maldināties. Pievērsiet uzmanību detaļām
  • Sūtījums šeit tiek saukts par “pakete”. Tas ļauj domāt, ka teksta tulkotājs vai sūtījās ir krievu valodas, bet ne latviešu valodas pratējs.
  • Apmaksājamā summa ir salīdzinoši niecīga, lai neizraisītu aizdomas. Iespējams, krāpnieki vairāk vēlas jūsu privātos datus, nevis šo mazo summiņu.

Secinājumi

Krāpnieki šoreiz ir centušies, taču varēja labāk. Pirmkārt, mēs uzreiz redzam, ka sūtītāja adrese nav @pasts.lv un ar to arī varam šo stāstu beigt. Otra kļūda ir nepareizs tulkojums latviešu valodā vārdam sūtījums (pakete).

Ja saņemat šādu vai līdzīgu ziņu, pievērsiet uzmanību detaļām un neveriet vaļā šaubīgus e-pastus ne no viena sūtītāja.

Par laimi Chrome jau ir uzzinājis par šo krāpnieku nodomiem un vismaz šajā reizē brīdina tos, kas noklikšķina uz saites (skat. attēlu zemāk). Citu pārlūku izmantotājiem gan var tā nepaveikties.

Papildus informācija

Arī Latvijas pasts publiski brīdina par šiem e-pastu krāpniekiem. Ja ir šaubas saņemot ziņu no Latvijas pasta varat sazināties ar tā Klientu centru, tel.: 67008001, 27008001, e-pasts: info@pasts.lv.

Oficiālais Latvijas pasta paziņojums pieejams šeit: https://pasts.lv/lv/zinas/6615-latvijas-pasts-aicina-klientus-uzmanities-sobrid-noverojama-jauna-veida-krapnieku-aktivitate-e-pastu-vide