Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija (CERT) publiski paziņojusi, ka pēdējā laikā īpaši aktivizējušies krāpnieki, kas e-pastos uzdodas par Latvijas pasta vai Aliexpress pārstāvjiem un cenšas izmānīt kredītkaršu informāciju.

Laikā, kad liela daļa Latvijas iedzīvotāju pavada aizvien vairāk laiku mājās un izmanto iespēju iepirkties internetā, to cenšas izmantot krāpnieki. Nosūtītajās e-pasta vēstulēs Latvijas pasta vārdā tiek prasīta papildus informācija, lai nodrošinātu sūtījuma saņemšanu. Papildus informācija šajā gadījumā ir klienta personīgie dati, t.sk. kredītkartes numurs, derīguma termiņš un drošības numurs (CCV kods), kas atrodams katras kartes aizmugurē un sastāv no trīs cipariem.

Kā sevi pasargāt no krāpniekiem?

Pievērsiet uzmanību sūtītāja e-pasta adresei. Iespējams, ka jūsu e-pasta programmā uzrādās nevis sūtītāja e-pasts, bet vārds. Šādās reizēs ir jānoklikšķina uz sūtītāja vārda vai blakus esošās bultiņas, lai pārliecinātos, ka sūtītājs tik tiešām ir tas par ko uzdodas (skat. piemēru zemāk).

Avots: https://cert.lv/lv/2020/05/tiek-izsutiti-krapnieciski-e-pasti-latvijas-pasts-un-aliexpress-varda

Risinājums? Neveriet vaļā šādas vēstules, bet ja atvērāt, pārbaudiet sūtītāju un šaubu gadījumā neatbildiet. Īstais Aliexpress sūta vēstules no oficiālā aliexpress.com domēna, nevis apšaubāmas vietnes.

  • Ja kļūdas pēc ievadat kredītkartes datus, sazinieties ar savu banku un bloķējiet karti.
  • Ja ievadat aliexpress profila datus, kuram ir piesaistītas citas maksājumu veikšanas iespējas, nomainiet internetveikala paroles.

Krāpniecības shēmas būtība

Šī krāpniecības shēma balstās uz cilvēku alkatību un neizglītotību. Lai arī cilvēki ir kļuvuši gudrāki e-komercijas jomā, arī krāpnieki nesnauž un to apzinās. Šī iemesla dēļ  šajā krāpniecības shēmā tiek īstenota jauna pieeja – aicinājums atcelt pasūtījumu, ja tas nav izdarīts apzināti. Lai izvēli padarītu grūtāku ir redzams, ka adresātam tiek sūtītas dārgas un vērtīgas mantas – dators vai telefons. Kurš gan gribētu atteikties no bezmaksas telefona vai datora?

Mantkārīgajiem lasītājiem tiek piedāvāts apstiprināt sūtījuma piegādi (“Confirm order”). Ja tiek noklikšķināts uz šādas izvēlnes, ir jāievada savi personīgie dati, t.sk. kredīktartes informācija. Kad tas izdarīts, tiek izmests kļūdas paziņojums un krāpnieki ir ieguvuši visus vajadzīgos datus. Rezultātā pavisam drīz varat gaidīt, ka no jūsu kredītkartes tiks noskaitīta noteikta naudas summa.

Paldies Cert.lv par modrību un sabiedrības informēšanu.