2020. gada pirmajos deviņos mēnešos Ķīna ir kļuvusi par Eiropas Savienības (ES) lielāko ārējās tirdzniecības partneri, pirmo reizi apsteidzot ASV, liecina EUROSTAT apkopotā informācija. 

Tirdzniecības apjomi ar ASV attiecīgajā laika periodā veidoja 412,5 miljardus eiro, savukārt ar Ķīnu 425,5 miljardus eiro, kas ir par 9,5 miljardiem eiro vairāk nekā gadu iepriekš.

Iemesli ASV atbīdīšanai otrā plānā ir saistīti ar COVID-10 pandēmijas radītajiem satricinājumiem ES un ASV ekonomikās, kā  arī Ķīnas straujo atgūšanos. Imports no Ķīnas uz ES pirmajos 9 mēnešos pieauga par 4,5%, savukārt eksports no ES uz Ķīnu palika nemainīgā apjomā. Savukārt ES bloka valstu tirdzniecības apjomi ar Ķīnu piedzīvoja stabilu lejupslīdi. Imports attiecīgi samazinājās par 11,4%, bet eksports par 10%. 

Interesanti, ka ES valstis kopumā ir bijušas Ķīnas lielākais tirdzniecības partneris jau kopš 2004. gada, kad pirmo reizi ekonomiskās sadarbības apjomā apsteidza Japānu. Lielā mērā Ķīnas veiksmes stāstu nosaka arī tās aktīvā darbība rūpniecībā un e-komercijā, t.sk. daudzās Eiropas valstīs populārā interneta veikala Aliexpress izveide. Salīdzinoši lielu pieaugumu (9,9%) deva arī strauji augošais globālais pieprasījums pēc personīgās aizsardzības līdzekļiem – sejas aizsargmaskas, respiratori, medicīniskās maskas. Arī Ķīnas tehnoloģiju uzņēmumi WeChat, DangTalk un Ant pandēmijas apstākļos uzrādīja strauju augšupeju. 

Starptautiskās valūtas fonda prognozesi liecina, ka Ķīnas ekonomika 2020. gadā būs vienīgā no lielajām ekonomikām, kas uzrādīs izaugsmi. Savukārt Eurostat ziņo, ka salīdzinot ar iepriekšējo gadu Ķīnas ekonomika trešajā ceturksnī ir pieaugusi par 4,9%


Papildus informācija