Saskaņā ar VID publiski sniegto informāciju no 2021. gada 1. jūlija Latvijas iedzīvotājiem iepirkšanās ārpus ES varētu kļūt dārgāka. Turpmāk  pievienotās vērtības nodoklis (PVN) būs jāmaksā par visām precēm neatkarīgi no to pārdošanas vērtības (izņēmums dāvanas, skat. zemāk.) Jaunas izmaiņas atcels līdz šīm spēkā esošās atlaides, kas ļāva iegādāties mazvērtīgas preces, nemaksājot PVN. 

Atgādināsim, ka šobrīd vairs nav spēkā kārtība, kas paredzēja, ka, iegādājoties preces Ķīnā, ASV vai jebkurā citā valstī, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts, PVN ir jāmaksā, ja preces iegādes vērtība pārsniedz 22 EUR. Tas ļāva Latvijas iedzīvotājiem iegādāties izdevīgāk dažādas sīkas un šķietami mazvērtīgas preces par daudz zemākām cenām kā Latvijā. Viens no interneta veikaliem, kas Latvijā ir īpaši iecienīts ir Aliexpress. To ik dienas izmanto tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, taču no 2021. gada 1. jūlija preču pasūtīšana Aliexpress veikalā ir kļuvusi dārgāka, jo PVN ir jāmaksā par visām precēm (skat. skaidrojumu un piemēru zemāk). 

Ieviešot jauno vienas pieturas veikala (one stop shop) režīmu, ES cer aizsargāt tirgu un palielināt vietējo ražotāju konkurences priekšrocības pret trešo valstu uzņēmumiem, kas līdz šīm varēja tirgoties uz īpaši izdevīgiem nosacījumiem. Pēc jauno noteikumu stāšanās spēkā lielās tirdzniecības platformas – Ebay, Amazon, Aliexpress tiks uzskatītas par preču piegādātājiem un tām būs jānodrošina PVN samaksa, piegādājot preces pircējiem, kas nav reģistrējušies kā PVN maksātāji. Ja tas netiks izdarīts pircējiem pašiem būs jāmaksā PVN. 

Kā jaunā PVN nomaksas kārtība ietekmēs pircējus? 

  • Iepērkoties ārzemēs – trešajās valstīs, preces var kļūt dārgākas. Vienlaikus ir iespējams, ka pārdevēji nolaidīs savu peļņas maržu un akumulēs jauno nodokli uz saviem pleciem. Šādā scenārijā, ja prece ārzemju interneta veikalā, piemēram, aliexpress iepriekš maksāja 10 EUR (bezmaksas piegāde), tad stājoties spēkā nodoklim Latvijas pircējiem tā varētu maksāt 12,10 eur. 
  • PVN būs jāmaksā par pilnīgi visām precēm neatkarīgi no to cenas (no pirmā centa). 
  • Sliktākā variantā PVN būs jāmaksā pašiem vai caur muitas brokeri, Latvijas pastu pēc tam, kad prece ienāks Latvijā. (VID jau ir izstrādājis instrukcijas Elektroniskās deklarēšanās sistēmas lietošanai, lai pircēji paši varētu aizpildīt deklarācijas internetā.) 
  • Uz pirkumiem no 3. valstīm tāpat kā līdz šim tiks attiecināts muitas nodoklis, kura nomaksa būs jāveic preces saņemšanas brīdī (atmuitošanas procedūra). Muitas nodoklis jāmaksā no 150 EUR sliekšņa (nekas nemainās). 
  • Svarīgi:  Aliexpress par precēm no Ķīnas vērtībā līdz 150 EUR PVN aprēķina pirms to iegādes un pircējs nodokli nomaksā uzreiz. Tas nozīmē, ka Latvijā PVN atkārtoti nebūs jāmaksā un, ja nepārsniegsiet 150 EUR slieksni arī deklarāciju aizpildīšanai būtu jāizpaliek. Iegūto PVN veikals pēc tam ieskaitīs valsts budžetā. Ja prece tiek sūtīta no ES noliktavām (Beļģija, Spānija, Čehija, Polija, Vācija u.c.) PVN jau ir nomaksāts un nebūs redzams aprēķinā. Skat. piemēru: 

 

Ko šajā kontekstā maina BREXIT process – Lielbritānijas izstāšanās no ES? 

Apvienotajā karalistē dzīvo vairāki simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, kas regulāri sūta preces saviem tuviniekiem uz Latviju. Tāpat arī daudzi Latvijas iedzīvotāji iepērkas Anglijas interneta veikalos. Stājoties spēkā jaunajai PVN piemērošanas kārtībai, iepērkoties Lielbritānijas veikalos, mums būs papildus jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis. 

Papildus tam, preču brīva pārvietošana no Anglijas uz ES turpmāk būs apgrūtināta. Jārēķinās, ka turpmāk iepirkšanās Anglijā būs dārgāka, lēnāka un līdz ar to arī neizdevīgāka. 

Kā es varēšu samaksāt PVN par precēm no Aliexpress vai trešajām valstīm? 

Situācijās, kad pārdevējs no ne-ES valsts nebūs aprēķinājis un piemērojis PVN tās iegādes brīdī pircējam būs jāaizpilda vienkārša Importa muitas deklarācija pasta sūtījumiem (VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā). Alternatīva būs izmantot Latvijas pasta darbinieku vai muitas brokeru pakalpojumus, taču tas, protams, rada papildus izmaksas. 

Lai aizpildītu deklarāciju tajā būs jānorāda informācija no piegādātāja (izsekošanas numurs, pagaidu uzglabāšanas numurs, svars u.c. dati), kā arī būs jāievada dati par preci, kas ir paša rīcībā (pārdevējs, cena, piegādes izmaksas u.c.). Pēc deklarācijas aizpildīšanas sistēma aprēķinās nodokļa apmēru. Pēc nodokļa nomaksas sistēma atzīmēs preci kā izlaistu un drīz varēsiet doties tai pakaļ uz pastu vai vienoties ar pastu par preces piegādi. 

Kā izvairīties no PVN nodokļa maksāšanas par precēm no trešajām valstīm? 

Ja vēlaties, lai nebūtu jāaizpilda deklarācijas, iepērkoties Aliexpress vai citās lielajās platformās, izvēlieties preces, kas tiek piegādātas no ES valstīm. Aliexpress ir izveidojis noliktavas un loģistikas centrus – Čehijā, Polijā, Spānijā, Francijā u.c. Eiropā. Arī Lietuvā ir noliktava, taču mēs nevaram izvēlēties preču piegādi no Lietuvas. Ja pirkumit tiks piegādāti no ES valstīm, PVN nebūs jāmaksā, jo Aliexpress jau to būs nomaksājis preču ievešanas brīdī. 

Vai nodoklis būs jāmaksā par dāvanām? 

Nē, tāpat kā līdz šim PVN un muitas nodoklis nav jāmaksā par dāvanām no trešo valstu fiziskām personām, ja to vērtība nepārsniedz 45 eiro (ar piegādi).

  • Par dāvanu no 45 EUR – 150 EUR jāmaksā PVN; 
  • Par dāvanu no 150 EUR – jāmaksā muitas nodoklis; 
  • Par dāvanu no 150 EUR – 700 EUR var maksāt vienoto muitas nodokļa likmi 2,5% apmērā, ja tas ir nekomerciāls sūtījums (vienotā likme nevar tikt attiecināta uz alkoholu un tabakas izstrādājumiem.). 

Svarīgi: turpmāk par visām saņemtajām dāvanām no trešo valstu fiziskām personām būs jāaizpilda muitas deklarācija.


Avoti un papildus informācija

Detalizētāku informāciju par jauno nodokļu piemērošanas kārtību varat atrast VID mājaslapā šeit un jaunākās vadlīnijas šeit vai zvanot uz Valsts ieņēmumu dienesta informatīvo tālruni.